RedPort

Система візуалізації та моніторингу RedPort

При проектуванні систем протипожежного захисту все частіше виникає необхідність включати до складу протипожежного комплексу систему візуалізації. Особливо гостро питання стоїть при проектуванні великих і складних об’єктів, насичених автоматичними системами об’єктів енергетики, торгово-розважальних центрів, офісно-готельних будівель, складських та виробничих комплексів.

На сьогоднішній день існує безліч систем, в основному зарубіжного виробництва, які можна застосувати в якості системи моніторингу. Багато з них розроблені на високому рівні і мають широкі функціональні можливості. Але їх впровадження  пов’язане з певними труднощами: тривалий процес навчання інженерного, оперативно-диспетчерського персоналу; висока вартість самої системи, навчальних курсів; мовний бар’єр при отриманні технічної підтримки від розробника; складний процес розробки проекту і пуско-налагоджувальних робіт. Все це пов’язано зі складністю і універсальністю цих систем, хоча для цілей моніторингу СПЗ велика частина доступного функціоналу не застосовується. Всі вищеназвані недоліки покликана усунути вітчизняна система візуалізації — RedPort, яка була розроблена спеціально для цілей протипожежного захисту, з урахуванням чинних законодавчих норм і побажань проектно-монтажних організацій.

Система RedPort є спеціалізованою системою для моніторингу СПЗ. Це означає, що основне завдання системи — визначити момент виникнення події (пожежа, несправність), локалізувати місце його виникнення, довести до диспетчера в максимально зручному вигляді, із застосуванням графіки і анімаційних ефектів, із звуковою і візуальною індикацією

При використанні системи візуалізації RedPort досягається ряд переваг, а саме:

  • при виникненні надзвичайних подій диспетчер отримує достовірну інформацію в максимально зручному для сприйняття вигляді, що практично виключає вірогідність помилкових дій;

  • настроюється візуальна і звукова індикація тривог і несправностей;

  • система візуалізації дозволяє проводити навчання і контроль знань диспетчерів;

  • система за запитом може виводити на екран плани дій для диспетчера в залежності від ситуації, що виникла;

  • здійснюється постійний контроль за станом СПЗ і системою візуалізації.

Графічний інтерфейс робочого місця диспетчера, спроектований відповідно до вимог Windows UEI Guidelines і ДСТУ-П CLC / TS 501364: 2010.

Система функціонально розділена на три основних програмних блоки: робоче місце диспетчера, робоче місце проектувальника і сервер. Кожен блок складається з декількох програмних модулів. Робоче місце диспетчера: модуль візуалізації (сигналізація про тривоги, несправності і стани програмних або апаратних модулів), система навчання користувачів, модуль звітності. Робоче місце проектувальника: модуль конфігурації, модуль імпорту (імпорт графічних об’єктів і апаратних конфігурацій). Сервер: база даних (збереження подій СПЗ, протоколювання системних подій), модулі сполучення з апаратними засобами (прийом апаратних подій, передача подій в серверний модуль), емулятор апаратних засобів. Все, що відбувається в системі моніторингу, будь то стан обладнання, сигнали датчиків, дії диспетчера, несправності апаратних або програмних складових системи, протоколюється в текстові файли і базу даних. Переглядати збережені протоколи можна за допомогою модуля звітності, що дозволяє повністю контролювати ситуацію і при необхідності вносити необхідні корективи в роботу диспетчера або настройки системи СПЗ.

Слід звернути увагу на модуль навчання диспетчерів, який за своєю суттю грає роль тренажера. Заздалегідь створений сценарій розвитку подій програмно відтворюється на робочому місці диспетчера. Все відбувається точно так само, як і при реальній пожежі — виявлення пожежі, оповіщення персоналу і відвідувачів, активація систем гасіння та димовидалення, розблокування дверей і т. ін. За тим лише винятком, що все відбувається тільки на екрані монітора, не зачіпаючи роботу апаратури. Це дозволяє підготувати диспетчерів до реагування в реальній ситуації, відпрацювати правильну послідовність дій. Знижується психологічний тиск на диспетчера і, відповідно, ризик помилки. У разі прийому подій від апаратури СПЗ, процес навчання негайно переривається.

Також особливу увагу приділено зручності інструментів для проектанта. Наприклад, алгоритми автоматичного найменування пристроїв дозволяють істотно скоротити час конфігурації об’єктів, де кількість сповіщувачів може досягати декількох тисяч.

Важливим питанням є те, з яким обладнанням може працювати система. RedPort покликаний бути інтегруючим ланкою, яке може об’єднувати апаратні системи від різних виробників. Тому спектр підтримуваного устаткування постійно розширюється. Крім цього, архітектура підключення до апаратурі є відкритою, це означає, що при бажанні можна розробляти власні модулі зв’язку.

Висновок. В кінцевому підсумку, всі засоби протипожежного захисту, будь то система пожежної сигналізації, гасіння або димовидалення, спрямовані на мінімізацію можливих людських жертв і матеріальних збитків. Так чи інакше, людина повинна контролювати автоматику СПЗ. Тому на більшості великих об’єктів створюється диспетчерська з цілодобовим чергуванням персоналу, в завдання якої входить постійний контроль над станом будівлі або комплексу. Саме диспетчер приймає кінцеві рішення, які не можна з якихось причин довірити автоматиці. Тому вкрай важливо забезпечити його ефективним інструментом для отримання оперативної інформації про підконтрольний об’єкт. Якщо цим питанням не приділено належної уваги, то весь  протипожежний захист може бути зведений нанівець.

Система RedPort успішно експлуатується на ряді великих цивільних і промислових об’єктів, наприклад: Дніпровська ГЕС, Київська ГАЕС, Кременчуцька ГЕС, ПС Каховська 750 кВ НЕК «Укренерго», Центр Ядерної Медицини (м. Київ), ТРЦ King Kross Leopolis (Львів) та ін.